Історія

5 січня 1998 року відділення НОК України видано свідоцтво №137 про реєстрацію організації як об’єднання громадян з правом юридичної особи. З цієї дати розпочався відлік часу функціювання відділення НОК України в Черкаській області як організації, що є неприбутковим осередком Національного олімпійського комітету України, з необмеженим часом дії, який розповсюджує свою діяльність на території всієї області. Комітет керується в своїй діяльності Конституцією України, Законом України «Про об’єднання громадян», чинним законодавством України, Олімпійською Хартією, Статутом НОК України та Положенням про В НОК України в Черкаській області.

Плідна співпраця В НОК України з суб’єктами олімпійського руху, обласними державними органами та органами місцевого самоврядування, громадськими організаціями фізкультурно-спортивної спрямованості, а також за підтримки облдержадміністрації, обласної ради, спонсорів і меценатів, позитивно сприяла реалізації на Черкащині державної політики розвитку олімпійського руху.

Фізкультурно-спортивний рух на Черкащині має хороші традиції та спортивні здобутки, які здобувалися впродовж усієї історії нашої області, починаючи з 1954 року.

Провідні спортсмени – члени національних збірних команд – представляли Черкащину на Олімпійських і Паралімпійських іграх. Зокрема: 1992 рік – 1 особа, 1996 р. – 3 особи, 2000 р. – 5 осіб, 2004 р. – 7 осіб, 2008 р. – 4 особи, 2012 – 4 особи.

Понад 30 осіб з регіону є призерами та учасниками Олімпійських і Паралімпійських ігор.

Серед видатних імен Черкащини, які своїми успіхами на спортивних аренах світу вписали яскраві сторінки до книги спортивної слави України: Андрій Хіміч – чемпіон Токійської Олімпіади з веслування та каное (Японія, 1964 р.), Олександр Мотузенко – срібний призер Сеульської Олімпіади з веслування на байдарках (Корея, 1988 р.), Олександр Крикун – бронзовий призер Олімпійських ігор в Атланті з легкої атлетики (метання молота, США, 1996 р.), Олександр Феденко – срібний призер Сіднейської олімпіади з велоспорту (Австралія, 2000 р.), Валерій Перешкура – спортивна гімнастика.

Спортсмени – паралімпійці: дворазовий чемпіон і призер Паралімпійських ігор 2004 р., Антон Скачков – легка атлетика, триразовий чемпіон і призер Паралімпійських ігор 2004 р., Олександр Дрига, дворазовий срібний, бронзовий призер Паралімпійських ігор 2010 р., бронзовий призер парамлімпійських ігор 2014 р.

З 1997 року головами осередку В НОК України в Черкаській області обирались: Микола Миколайович Холоденко, начальник управління фізичної культури і спорту облдержадміністрації; Анатолій Юзефович Чабан, заступник голови облдержадміністрації; Вадим Олексійович Льошенко, голова облдержадміністрації; Володимир Анатолійович Гресь, голова обласної ради; Валерій Петрович Черняк, головна обласної ради.

Відділення НОК України є самостійною і авторитетною громадською організацією, яка разом з управлінням у справах сім’ї, молоді та спорту облдержадміністрації, на основі угоди, співпрацює і будує свою діяльність, направлену на реалізацію програм розвитку олімпійського і фізкультурного руху в Черкаській області та підготовки талановитих спортсменів до національних змагань, Олімпійських і Паралімпійських ігор та інших міжнародних турнірів.

Фінансова підтримка відділення НОК України з обласного бюджету дозволила щорічно забезпечувати проведення усіх змагань, передбачених календарним планом спортивно-масових заходів управління у справах сім’ї, молоді та спорту облдержадміністрації та В НОК України, в т.ч. Всеукраїнських заходів – «Олімпійський день бігу», «Олімпійський тиждень», «Олімпійський урок», багатоступеневих змагань «Найспортивніше село», Всеукраїнського свята богатирської сили і слави пам’яті Івана Піддубного, Всеукраїнських акцій.

Обласним відділенням Національного олімпійського комітету України виплачуються стипендії перспективному спортивному резерву, винагороди провідним спортсменам за досягнення вагомих спортивних результатів тощо.

Реалізуючи ініціативу Міжнародного олімпійського комітету щодо проведення в Україні «Олімпійського дня», відділення НОК України в Черкаській області разом із управлінням у справах сім’ї, молоді та спорту облдержадміністрації, громадськими спортивними організаціями, регіональним центром «Спорт для всіх» організовують і проводять низку спортивних заходів.

Під патронатом відділення НОК України в Черкаській області та управління у справах сім’ї, молоді та спорту облдержадміністрації започатковано низку змагань. Зокрема:

– Відкритий турнір з чоловічого волейболу пам’яті олімпійського чемпіона Валерія Кравченка;
– Відкритий турнір з веслування на призи олімпійського чемпіона Андрія Хіміча;
– Відкритий турнір з веслування на призи срібного призера Олімпійських ігор Олександра Мотузенка;
– Відкритий турнір з велоспорту на призи срібного призера Олімпійських ігор Олександра Феденка;
– Відкритий Всеукраїнський турнір богатирської сили пам’яті Івана Піддубного під патронатом ВНОК України;
– Чемпіонат області з легкої атлетики на призи призера Олімпійських ігор Леоніда Литвиненка;
– Всеукраїнський турнір області з фітнесу «Різдвяні канікули»;
– Першість області серед ДЮСШ та СДЮСШОР з визначенням кращого дитячого тренера Черкащини з легкої атлетики;
– Відкритий молодіжний турнір Черкаської області з міні-футболу;
– «Олімпійський день бігу»;
– «Олімпійський тиждень»;
– Малі олімпійські ігри в дошкільних закладах Черкащини;
– Акція «Всесвітня допомога дітям з МакДональдз» та інше.

Накопичений досвід розбудови олімпійського руху на Черкащині дозволить обласному осередку НОК України займати провідні позиції з усіх напрямів роботи, за що неодноразово ВНОК України нагороджувалось подяками, Почесними грамотами Національного комітету України.